Font Boyutu

Son Haberler

Bitlis Adilcevaz'da ceviz hasadı sona erdi

PDFYazdırePosta

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, ceviz hasadı sona erdi.
Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, ilçede bu yıl yapılan ceviz hasadından büyük verim elde edildiğini söyledi.
İlçedeki 50 bin ceviz ağacının tamamının meyve verdiğini belirten Kokmaz, "Adilcevaz cevizinin en büyük özelliği dış kabuğunun son derecede ince, iç yağ oranının ve besin değerinin yüksek olması ve uzun süre tazeliğini muhafaza etmesidir"dedi.
İlçede yıllık 4 bin tonun üzerinde ürün elde edildiğini belirten Korkmaz, yaklaşık binin üzerinde ailenin geçimini ceviz yetiştiriciliği sağladığını söyledi. Korkmaz, "Ceviz, Adilcevaz için önemli bir geçim kaynağı. İlçede cevizden 5 milyon TL gelir elde ediliyor"diye konuştu.
Cevizin meyvesinin dışında da ekonomiye katkısının olduğunu ifade eden Korkmaz, yaşlı ve meyve vermeyen ceviz ağaçlarının kerestesinin de baston, süs ve ev eşyası yapımında kullanıldığını kaydetti.
Ceviz üreticilerden Mehmet Akkoyun ise verilecek destekle Adilcevaz cevizinin daha iyi yerlere geleceğini söyledi. Akkoyun, "Bu yıl cevizin bin tanesini 200 TL'ye satıyoruz. Yine kilogram olarak cevizi 15 ile 25 TL. arasında değişen fiyatlarda pazarlıyoruz. Adilcevaz cevizinin en büyük özelliği kabuğu ince olması ve başka yerde görülmeyecek derecede yağlı bir ceviz olmasıdır. Sıktığınızda yağının damladığını görürsünüz" diye konuştu.

Haber eklenme:03.11.2011

Kaynak:http://www.turkiyegazetesi.com.tr/news/801706/adilcevazda_ceviz_hasadi_sona_erdi.aspx

Ceviz Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız