Font Boyutu

Son Haberler

Eğridirde Elma Para Ediyor

PDFYazdırePosta

 Eğirdir elmasını öveceğim. Elmasını överken de Eğirdir’den söz edeceğim. Eğirdir merakım, geçen yıl bir arkadaşımın tavsiyesi ile internetteki bir adresden getirttiğim elmalar ile başladı. Geçen yıl elma mevsiminde de okuyucularıma bilgi vermeye çalışmıştım.

İstanbul’da lüks marketlerde, manavlarda satılan isimlerini (cinslerini) yeni yeni öğrendiğimiz Fujı, Golden, Starking, Pink Lady, Topaz, Braeburn, Grany Smith, Gala türü elmaları Eğirdir’deki üreticiler isteyene paketleyerek kilosu 2-3 TL’den eve teslim gönderiyorlar. Bu elmaların marketlerde ve manavlarda satış fiyatı 10-15 TL dolayında.

İnternet sayfalarında farklı tür elmanın tadı ve özelliği hakkında bilgi var. Genelde hepsi gevrek ve sulu elma.


Eğirdir’de 3 bin dolayında elma üreticisi var. Bu yıl önce yağmurlar, sonra don üretimi olumsuz etkiledi. Hem verim düştü hem elmalarda kara leke oldu. Gece gündür sıcaklık farklı pas ve mantar sorunu çıkardı.

Eğirdir’de yazlık elmaların hasadı 15 Ağustos’da yapılıyor Esas hasat 15 Eylül’de başladı. 5 Kasım’da sona erdi.

 

Elma para ediyor

Bu yıl 150 bin ton elma üretildiği tahmin ediliyor. Tarlada kilosu 1 TL’ye satılan elma ürünü nedeniyle Eğirdir’e bu yıl 150 bin TL dolayında para girecek.

Eğirdir’de 140 bin tonluk soğuk hava deposu kapasitesi var. Elmalar ve diğer tarım ürünleri bu depolarda uzun süre muhafaza edilebiliyor. Depolarda bu yıl ürünü 130 bin ton elma pazarlanmak için bekletiliyor.

Yere dökülen elmalar ile yaralı bereli elmalar Eğirdir’deki 2 meyva suyu işleme tesisinde değerlendiriliyor. Bu tür elmaların kilosu 30-45 kuruş arasında.

Eğirdir’de sadece elma yetiştirilmiyor. Şeftali (nektarin), kiraz üretimi de giderek artıyor.  Buğday ve arpa üretimi dışında hayvancılık ve arıcılık da giderek yayılmaya başladı.

Eğirdir gölünde sazan, levrek ve kerevit yetişiyor. Sazan varlığını artırma arayışında 4 yıldır av yasağı var. Levret ve kerevit’de de mevsimlik yasaklar uygulanıyor.

Eğirdir şehri Lidya’nın son hükümdarı Kroisos (MÖ 560-MÖ 547) tarafından Eğirdir Gölü çevresinde kuruldu. Eğirdir Gölü, 468 kilometre yüzölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölü. Suyu tatlı. Genelde camgöbeği renginde. Bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılıyor. Selçuklular, sayfiye yeri olarak kullandıkları Eğirdir’e doğal güzelliklerinden dolayı Cennetâbad ismini vermişlerdi.

Ben gelip geçerken uğradım ama konaklıyamadım. Göl çevresinde konaklama tesisleri de var. Elma sevenlere, karayolu ile seyahat etmekten hoşlananlara duyurulur

Kaynak:http://ekonomi.milliyet.com.tr/egirdir-elmasi-cesit-cesit-kutur-kutur/ekonomi/ekonomiyazardetay/07.11.2011/1460214/default.htm

Haber Eklenme:09.11.2011

Fidan çeşitlerimiz için tıklayınız

Fidan fiyatlarımız için tıklayınız