Font Boyutu

Son Haberler

Adanada Meyve Bahçelerinin Sayısı Artıyor

PDFYazdırePosta

 Adana'da meyve bahçelerinin her geçen gün arttığı bildirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Akmaz, Adana yöresinde son yıllarda meyvecilik alanında ciddi manada artış gözlendiğini söyledi.

 

Özellikle nar, greyfurt, portakal, zeytin ve badem bahçelerinin çoğaldığına dikkat çeken Akmaz, şeftali, kiraz, elma, ceviz ve kayısı gibi meyve ekim alanlarında artış görüldüğünü dile getirdi. Akmaz, il genelinde yaklaşık 510 bin 936 dekar alanda meyvecilik yapıldığını hatırlatarak, "Ülke genelindeki turunçgilin yaklaşık yüzde 26,6'sı yani 949 bin 721 tonu Adana'da üretilmektedir." dedi.

 

Ömer Akmaz, son 4-5 yıl içerisinde çiftçinin zeytine büyük rağbet gösterdiğini hatırlatarak, 2 milyondan fazla zeytin fidanı dikildiğini vurguladı. Akmaz, "Zeytincilik alanında ciddi gelişmeler oldu. Şehrimizde zeytin yağı fabrikaları gün geçtikçe artıyor." diye konuştu.

 

Akmaz, özellikle Saimbeyli, Pozantı, Aladağ gibi ilçelerde kiraz, ceviz ve elma bahçesi kurma çabalarının her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

Kaynak:http://www.haberler.com/adana-da-meyve-bahceleri-artiyor-3111217-haberi/

Haber Eklenme tarihi:09.11.2011

Fidan çeşitlerimiz için tıklayınız

Fidan fiyatlarımız için tıklayınız