Font Boyutu

Son Haberler

Egenin En Büyük Badem Fidanı Dikimi Yapılıyor

PDFYazdırePosta


Manisa'nın Saruhanlı ilçesi, bademiyle ünlü Muğla'nın Datça ilçesine rakip oluyor. Doğalca Tarım A.Ş, Saruhanlı ilçesine bağlı Gümülceli köyüne badem ağaçları dikiyor. Yaklaşık 85 bin fidan, bugün düzenlenecek törenle, 2 milyon 154 bin metrekarelik alana dikilecek. Orman Bölge Müdürlüğü'nden 49 yıllığına kiralanan arazide, yıllık 700 ton badem üretilmesi hedeflendi.

 

EROĞLU KATILACAK

Doğalca Tarım A.Ş. tarafından Manisa'nın Saruhanlı ilçesi Gümülceli Köyü'nde bugün saat 13.30'da gerçekleşecek fidan dikme törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Doğalca A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bozatlı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdülkadir Taçyıldız, Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Taçyıldız, Genel Müdür Haluk Baratalı, ıÜüAnateks ve İpaş'ın kurucusu duayen tekstilci Mahmut Çalık ile GAP İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Taçyıldız da katılacak. Doğalca Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdülkadir Taçyıldız, araziyi düzenleme çalışmalarına 7 milyon TL, fidanlama çalışmalarına ise 2 milyon TL olmak üzere 9 milyon TL'lik bir yatırım yaptıklarını belirterek, "85 bin fidan dikeceğiz. Badem ekonomimizde çok önemli bir yere sahip. 49 yıllığa kiraladığımız araziyle hem boş olan devlet topraklarını değerlendiriyoruz hem de ekonomiye büyük katkı sağlıyoruz. Elde edilen ürünle hem iç piyasaya hem de dış piyasaya hitap edeceğiz" dedi.

Doğalca Tarım A.Ş. Genel Müdürü Haluk Baratalı da, dikilen badem fidanlarının 4 yıl sonra meyve vermeye başlayacağını belirterek, "Türkiye olarak yıllık 130 milyon dolarlık badem ithal eden bir ülkeyiz. Bademe çok ihtiyaç var. Bu anlamda yatırımımız çok etkili olacağına inanıyorum. Arazimizden yaklaşık yıllık 700 ton badem üretmeyi hedefliyoruz. Bu da 4-4.,5 milyon liralık hasılata denk geliyor. Hem iç hem de dış piyasının ihtiyaçını karşılamayı hedefliyoruz. İlk ürünlerimizi 4 yıl sonra almaya başlayacağız. Ancak istediğimiz kalitede badem 7 yılda yetişiyor. Bu yatırımımızla Ege Bölgesi'nin en büyük badem bahçesine sahip olmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

 

Yeni asır gazetesi

Haber Eklenme:29.11.2011

Kaynak: http://www.tarimziraat.com/tarim_haberleri/a2059-ege_bolgesi_nin_en_buyuk_badem_bahcesi_kuruluyor.html

Badem fidanı çeşitleri için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız