Font Boyutu

Son Haberler

Kütahyada Ceviz Yetiştiricilğine Destek

PDFYazdırePosta

 Kütahya  Şaphane'de, kaliteli ceviz üretiminin artırılması amacıyla çiftçilere Chandler adlı soğuğa dayanıklı verimli ceviz fidanları dağıtıldı.

 Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen "Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 49 çiftçiye ceviz fidanları dağıtıldığı bildirildi.

 

Fidanların soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

 "Chandler ceviz çeşidi salkım şeklinde meyve oluşturup, salkım başına 5 adede kadar ince kabuklu meyve oluşturabilen bir çeşittir. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişli kaliteli bir ceviz çeşididir. Aynı ekolojide Bilecik çeşidinden 1 hafta, Yalova-4 çeşidinden 3 hafta sonra çiçeklenir. Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir. Orta kuvvette büyür, yarı dik gelişir. Geç yapraklandığı için bakteriyel yanıklıktan etkilenmez. İlçemiz koşullarında Bilecik çeşidi ilkbahar geç donlarına en dayanıklı çeşit olarak kabul edilmektedir. Chandler çeşidi, Bilecik çeşidine göre don olayına daha dayanıklı, gençlik kısırlık dönemi diğer çeşitlere göre daha kısa ve iç verimi yüksektir."

 

- KÜTAHYA

Haber Eklenme:12.11.2011

 

Badem Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Ceviz fidanı çeşlitlerimiz için tıklayınız

Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız