Font Boyutu

Son Haberler

Çanakkalede Badem Yetiştiriciliğinde Verim Alınmaya Başladı

PDFYazdırePosta

Çanakkale'nin Biga ilçesi Çakırlı köyünde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından muhtarlık adına tahsis edilen bozuk orman alanına dikilen zeytin ve badem fidanlarının ürün vermesi, köylüleri sevindirdi.

Biga Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Mühendisi Dr. Muhammet Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su Bakanlığının, orman sevgisini aşılamak, orman varlığını artırmak, bozuk orman alanlarının ağaçlandırma ve rehabilitasyonunu sağlamak, aynı zamanda da ekonomiye kazandırmak amacıyla talep halinde gerçek ve tüzel kişilere ağaçlandırma yapma izni verdiğini söyledi.

Akkaya, projelerin yapılmasını sağlayarak ağaçlandırma gerçekleştirilmesi için köy muhtarlıklarına hibe kredi, diğer gerçek ve tüzel kişilere de düşük faizli kredi tahsis edildiğini anlattı. Muhammet Akkaya, 2003'te Çakırlı Köy Muhtarlığı adına zeytin ağaçlandırması, 2008 yılında ise badem ağaçlandırması için arazi tahsis edildiğini bildirdi. Bu alanlara dikilen ağaçlardan ürün toplanmaya başlandığını vurgulayan Akkaya, "Bu kapsamda 7-8 yıl önce 140 dekarlık alana dikilen 5 bin 600 zeytin ağacı ürün vermeye başladı. 3 yıl önce de, 300 dekar alana dikilen 12 bin adet aşılı badem fidanından da ürün alan orman köylüsünün yüzü gülmeye başladı" dedi.

Köy muhtarı Şakir Yılmaz ise, orman alanlarını mera gibi gördüklerini ve ağaçlandırılmasına karşı çıktıklarını belirterek, "Bir gün buraların başkaları tarafından ağaçlandırılacağını söylediklerinde müracatımızı yaptık. Devletimiz kredi verdi. Şu an zeytin ve badem üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Köylülerce bakımı ve koruması yapılmak üzere bölüştürülen zeytinleri, ailesiyle toplayan çiftçi Saim Yılmaz da dikilen zeytin fidanlarından 120'siyle kendisinin ilgilendiğini söyledi.

Boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla badem ve zeytin fidanlarının altlarını sürdüğünü, otlarını temizlediğini ve hayvan gübresi verdiğini dile getiren Yılmaz, "7 yaşında olan zeytin fidanlarından bu yıl 600 kilo zeytin topladım. İhtiyacım dışındaki zeytinleri satacağım" diye konuştu.

- ÇANAKKALE

Haber Eklenme:10.12.2011

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber-zeytin-ve-badem-fidanlari-urun-vermeye-basladi-3177161/

Badem Fidanı Fiyatlarımız için tıklayınız

Badem fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Badem yetiştiriciliği videosu için tıklayınız