Font Boyutu

Son Haberler

Mersinde Elma Yetiştiriciliğinde Yaşanan Sorun

PDFYazdırePosta

Mersin Erdemli'ye bağlı Sorgun köyünde elma üreticileri fiyat istikrarsızlığı nedeniyle sıkıntı yaşıyor.Sorgun köyü muhtarı Ömer Kılıç, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinin Erdemli'nin elma merkezi olarak bilindiğini, 2 bin dönüm alanda yılda yaklaşık 2 bin ton elma yetiştirildiğini söyledi.

 

Köylerinde yetiştirilen elmaların iç piyasanın yanı sıra özellikle Irak'a ihraç edildiğini belirten Kılıç, "Üretimimizin yüzde 25'i dış pazarda alıcı buluyor" dedi. Elmaların kaliteli olmasına karşın fiyat düşüklüğünün üreticiyi sıkıntıya soktuğunu ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

 "Tüccarların buradan 50 kuruşa aldıkları elmalar manavlarda 2 TL'den satılıyor. Üretici ile tüketici arasındaki bu uçurum kalkmalı. Üreticilerimiz masrafını bile alamazken manavlardaki fiyat farkı üreticilerimizi üzüyor. Şuanda köylü üreticimizi, ürünlerimizin yüzde 25'lik kısmını oluşturan ihracatlık ürün ayakta tutuyor. Bu nedenle biran evvel üreticinin sorunlarına çözüm bulunmasını istiyoruz."

 Elma tüccarı Duran Kara da Sorgun elmasının kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, "İhracatlık ürünümüz Kuzey Irak'a gönderiliyor. İç piyasada ise İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler talep alıyoruz. Halde çok yüksek farklarda satışlar yapılıyor. Manavlarda ise fiyat 2-3 katına çıkıyor" diye konuştu.

 

- MERSİN

Kaynak:http://www.haberler.com/erdemli-de-elma-ureticisi-sikintili-3169090-haberi/

Haber Eklenme:10.12.2011

Elma fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Elma fidanı fiyatlarımız  için tıklayınız

Yarı bodur, bodur elma anaçları için tıklayınız