Font Boyutu

Son Haberler

Ankara Armuduna Gurbetci İlgisi

PDFYazdırePosta

 Hüseyin Yiğiner - Ankara'nın Çubuk, Kızılcahamam ve Kalecik ilçelerinde yetiştirilen "Ankara Armudu" gurbetçilerin talepleri üzerine Almanya'ya gönderildi.

 "Ankara kedisi", "Ankara keçisi" ve "Ankara tavşanı" ile birlikte Ankara'nın başlıca markalarından olan "Ankara armudu" kış mevsimiyle pazar ve manav tezgahlarındaki yerini almaya başladı.

 Ankara'nın armut üretiminin yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Çubuk ilçesinde birçok köyün geçim kaynağı olan armut, sert iklim koşullarına dayanıklılığı ve kendine has lezzetiyle dikkati çekiyor.

 Yurt içinde kilosu 1,5 ile 2,5 lira arasında satılan "Ankara Armudu", özellikle Almanya'da yaşayan Türkler dolayısıyla yurt dışında da ilgi görmeye başladı.

 Ankara armudu yetiştiricisi Raşit Çelik, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, armut üretiminin her yıl farklılıklar gösterdiğini belirterek, bu yıl armut üretiminin memnuniyet verici seviyede olduğunu söyledi.

 Çubuk ilçesinde birçok köyün geçim kaynağının hayvancılığın yanında Ankara armudu üretimi olduğunu belirten Çelik, köylerindeki her hanenin yaklaşık 10 ile 20 ton üzerinde armut ürettiğini ifade etti.

 

Yurt dışına da armut göndermeye başladıklarını ve ürünlerini pazar sorunu yaşamadan satabildiklerini anlatan Çelik, bu yıl ilk kez Almanya'da yaşayan Türklere kilogramı 3 liradan ürün gönderdiklerini söyledi.

Armut fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Armut fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Armut yetiştiriciliği videoları için tıklayınız

Bodur , yarı bodur armut anaçları için tıklayınız

 Kaynak:http://www.haberler.com/ankara-armuduna-gurbetci-ilgisi-3170556-haberi/

Haber Eklenme:10.12.2011

- Ankara