Font Boyutu

Son Haberler

Konyada Deveci Armut Yetiştiriciliği

PDFYazdırePosta

Sarayönü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla hazırlanan projelere bir yenisi daha eklendi.

Sosyal Yardımlaşma Vakfında kayıtlı bulunan ve vakıftan aldığı yardımlarla hayatını devam ettiren Mesut Tezgel isimli vatandaşa farklı bir proje hazırlanarak hayata geçirilen organik Deveci armudu yetiştiriciliği projesi de bunlardan bir tanesi...

 

 

SYDV'den aldığı maddi ve manevi destekle hazırlanan projeyi hayata geçiren Mesut Tezgel, Konya'da bir ilke imza atarken, hayata geçirdiği projesi ile de örnek teşkil ediyor. Tezgel, hazırladığı projenin içinde barındırdığı sistemlerle fark yaratırken, kendi elektriğini de kendisi üretiyor.

 

Çeşidiyle, yapısıyla, organik olmasıyla, elektrik sistemiyle Konya'da bir ilk olan proje hakkında bilgi veren Tezgel, Deveci amudunun alışılagelmiş çeşitlerden farklı olduğunu belirterek, "Normal armutlardan daha iri, daha lezzetli, daha verimli ve piyasa değeri de daha yüksek. Tam olarak verim çağına geldiği zaman bir ağaç 150 kilogram civarında meyve veriyor. 14 bin 500 lira maliyeti olan proje kapsamında 9 dekar alana diktiğimiz 360 klasik deveci armudu fidanı 4 sene sonunda meyve vermeye başlayacak. Genel olarak Bursa ve Samsun'da yetiştirilen Deveci amudunu Sarayönü'ne getirerek bölgemize yeni biç çeşit kazandırma anlamında da bir ilke imza attık" dedi.

 

- Kendi elektriğini kendi üretiyor -

 

Proje kapsamında bahçesine kurulan elektrik sistemiyle ihtiyacı olan elektriği de kendisi üreten Tezgel, şunları kaydetti:

 

"Güneş enerjisinden yararlanarak gün ışığı paneller vasıtasıyla elektriğe dönüştürülüyor. Proje kapsamında SYDV tarafından alınan Paneller vasıtasıyla emilen gün ışığı elektriğe dönüştürülerek akülere depolandıktan sonra bu enerji alternatif akıma yani ev elektriğine dönüştürülüyor. Bu sistemle 220 volt elektrik üretebildiğim gibi depolama imkanıyla da gece ve kapalı havalarda da elektriksiz kalmıyorum. Üretilen elektrikle dışarıya bağımlı kalmadan sıfır elektrik maliyeti ile sulama sistemlerimi çalıştırılabiliyorum. Bunun yanında çok fazla yüklenmemek kaydıyla bahçemdeki küçük evimde de televizyon, bilgisayar gibi elektronik eşyalarımı da çalıştırabiliyorum. Projemin hayata geçmesinde emeği geçen başta SYDV Müdürü Ahmet Turan'a, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Karlı'ya, projemin hazırlık aşamasında bana yardımcı olan Ziraat Mühendislerine teşekkür ederim."

 

- KONYA

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber-kaymakamliktan-deveci-armudu-dopingi-3190277/

Haber Eklenme:14.12.2011 

Armut fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Armut fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Armut yetiştiriciliği videoları için tıklayınız

Bodur , yarı bodur armut anaçları için tıklayınız