Font Boyutu

Son Haberler

Adıyamanda Öğrenciler Fidan Dikiyor

PDFYazdırePosta

Adıyaman Yavuz Selim İlköğretim Okulu öğrencileri, geleneksel hale getirdikleri ağaçlandırma seferberliği kapsamında fidan dikimi yaptı.

 

Yavuz Selim İlköğretim Okulu öğrencileri ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen fidan dikim törenine Vali Yardımcısı Murat Süzen, Orman İşletme Müdürü Cemal Evrin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, İş-Kur İl Müdürü Ramazan Tatar, öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı. İlk fidanı öğrencilerle birlikte Vali Yardımcısı Murat Süzen dikti. Yüzlerce fidanı toprakla buluşturan minik öğrenciler, fidan dikimiyle çevre bilincini geliştirdiklerini söylediler.

 

İlköğretim öğrencilerini ağaçlandırma seferberliğinden ötürü kutlayan Vali Yardımcısı Murat Süzen,"Bu çalışma, Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nun geleneksel hale getirdiği çok güzel bir etkinlik. Ağaçlandırma sevgisinin kazandırılması için güzel ve önemli bir proje" dedi.

 

Orman İşletme Müdürü Cemal Evrin ise, yeşil bir çevre bilincini küçük yaşta aşılamaya çalıştıklarını dile getirdi. Orman İşletme Müdürlüğü'nün ağaçlandırma çalışmalarına da değinen Evrin, şunları söyledi:

 

"Orman Genel Müdürlüğümüzün Sürdürülebilir Ormancılık, Milli Ağaçlandırma Seferberliği, Orman Köylülerinin İstihdamı Politikaları ile 2008-2012 yıllarını kapsayan Milli Ağaçlandırma Seferberliği ve Erozyonla Mücadele Eylem Planı çalışmaları doğrultusunda Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü olarak her yıl en az 5 bin hektarda rehabilitasyon adı altında ağaçlandırma faaliyetleri, canlandırma kesimleri yapılarak bozuk ormanlık sahalarımızı ve ağaçsız sahalarımızı ağaçlandırarak daha yeşim bir Adıyaman için

 

çalışmaktayız. 2011 faaliyetlerimiz sonunda 5 bin 175 hektarda rehabilitasyon çalışmaları yapmış bulunmaktayız. Bununla birlikte Ağaçlandırma Seferberliği Eylem Planı çerçevesinde 19 bin 668 hektarda rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 2011 yılı çalışmalarımızda bin hektarda dozerle toprak işleme, toprak işleme yapılan sahaların 800 hektarında tohum ekibimi, bin 400 hektarlık sahada fidan dikimi yapılacaktır. Yıl içerisinde 700 bin sedir, 700 bin kızılçam, 300 bin servi, 150 bin

 

fıstıkçamı ve 150 binide çınar, badem olmak üzere toplam 2 milyon fidan ile 5 milyon meşe palamudu, 2 milyon kızılçam tohumunu toprakla buluşurduk."

 

Fidan dikiminin ardından öğrenci velileri hazırladıkları yiyecekleri katılımcılara ikram etti.

Kaynak:http://www.haber01.com/ilkogretim-ogrencilerinden-agaclandirma-seferberligi-h105523.html

Haber Eklenme:16.12.2011

Aşılı meyve fidan fiyatlarımız için tıklayınız

Aşılı meyve fidanı çeşittlerimiz için tıklayınız