Font Boyutu

Son Haberler

Trakyada Meyveciliği Geliştirme Projesi

PDFYazdırePosta

 Meyveciliği Geliştirme Projesi hayata geçti

Pınarhisar Meyveliği Geliştirme Projesi ile meyvecilikte de adını duyuracak. Projenin Kırklareli'nde gelecek yıllarda meyveciliğin temelini teşkil etmesi bekleniyor. Kırklareli genelinde meyveciliğin geliştirilmesi ve yeni kapama meyvecilik alanlarının oluşturulmasına büyük önem veriliyor. Bu kapsamda Kırklareli'nden Edirne'ye atanan eski İl Tarım Müdürü Erdinç Yazıcı döneminde hazırlanarak İl Genel Meclisi'ne sunulan "Meyveciliği Geliştirme Projesi" uygulamaya girdi.

Kırklareli Valiliği'nin desteğiyle İl Özel İdaresi Bütçesi kaynaklı hazırlanan proje kapsamında yarı bodur elma fidanı, yarı bodur armut fidanı, yarı bodur kiraz fidanı, ceviz fidanı, badem fidanı, Japon eriği fidanı, bağ fidanıve suptropik meyve fidanlarının yetişebileceği uygun bölgeler tespit edilerek talepler toplandı.

Projeden yararlanmak üzere Pınarhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne müracaatta bulunan 26 üreticiye 232 dekar alanda kuracakları meyvecilik tesisinde kullanacakları sertifikalı fidanlar temin edilerek teslim edildi. 

Bu kapsamda; 860 adet ceviz, 1410 adet badem, 4700 adet kiraz, 550 adet armut, 1220 adet elma fidanı olmak üzere toplam 8740 adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi. 8350 adet bağ çubuğu ise önümüzdeki hafta içinde temin edilerek üreticilere teslim edilecek.

Yüzde 100 çiftçi katkılı ve 0 faizli proje; ceviz fidanlarında geri ödemede 10. yılda tek seferde, diğer meyve çeşitlerinde ise ilk 4. yıl ödemesiz 5. yıl yüzde 20, 6. yıl yüzde 30 ve 7. yıl yüzde 50 olmak üzere Kırklareli İl Özel İdaresi'nin hesabına yatırılacak.

İl düzeyinde bu kapsamda bir meyvecilik projesi ilk defa uygulanırken projenin gelecek yıllarda meyveciliğin temelini teşkil etmesi bekleniyor. Proje Kırklareli'nde 3 bin 800 dekarlık bir alanda üretimi öngörüyor.

Meyveciliği ve Bağcılığı Geliştirme Projesi

İlk hazırladığında "Meyveciliği ve Bağcılığı Geliştirme Projesi" adıyla İl Genel Meclisi'ne Erdinç Yazıcı tarafından geçtiğimiz yıl sunulan proje uzun dönemde; Kırklareli'nin meyve ve bağ ekim alanlarının arttırılmasını amaçlıyor. Projenin amaçları arasında yine pazar değeri yüksek çeşitlerin yetiştirilerek, üretilen ürünlerin iyi fiyatlarla değerlendirilmesi, geleneksel tarım ürünlerine alternatif ve daha karlı ürünlerin yetiştirilmesi, üretilecek ürünlerin özellikle ihracata yönelik olması, meyvecilik ve bağcılıkta pazar konumuna gelinmesi, çiftçilerimizin tarımsal gelirini artırılarak, kırsal göçün önlenmesi de yer alıyor.

Projenin diğer hedefleri arasında ise ürün muhafazası için soğuk hava depolarının yapılması, ürün işleme ünitelerinin kurulmasıyla yeni istihdam sahalarının Kırklareli'ne kazandırılması amaçlanıyor. 

Ayrıca bu proje ile özel olarak da; Bölgede, meyvecilik ve bağcılık alanında bir eğitim merkezinin kurulması,

Bölgede, eğitim-takip esasına dayalı eğitim programlarının hazırlanması,

Hedef kitlenin; dinamik, yeniliklere açık, gördüklerini uygulayabilen ve yaptığı işin bilincinde olan yaş ortalamasının genç veya orta yaş grubu çiftçilerden seçilmesi,

Ortaöğrenimden sonra herhangi bir meslek sahibi olamamış işsiz gençlerin meyve ve bağ yetiştiriciliğinde kendi işinin sahibi, bilgili, kaliteli -ürün üreten ve pazarlayan birer yetiştirici olarak istihdam alanına katılmasına yönelik kaynakların sağlanması, 

Hedef gruplar için faydalı olabilecek çeşitli bilgileri içeren verilerin toplanarak bir veri tabanına aktarılmasını sağlaması amaçlanıyor. 

 Haber Eklenme:26.12.2011

Aşılı meyve fidan fiyatlarımız için tıklayınız

Aşılı meyve fidanı çeşittlerimiz için tıklayınız