Font Boyutu

Son Haberler

KOnya Ereliğlide Bağ Fidanı Dağıtımı İle Bağ Yetiştiriciliği Canlanıyor

PDFYazdırePosta

Proje ile bu çiftçilere, ikişer dekar bağ tesis ediliyor. Üzüm çeşidi olarak Alphonse Lavella bağ(üzüm) fidanı, Barış bağ(üzüm) fidanı, İtalia bağ(üzüm) fidanı, Razakı bağ(üzüm) fidanı, Horoz Karası bağ(üzüm) fidanı, Yalova İncisi bağ(üzüm) fidanı, Trakya İlkeren bağ(üzüm) fidanı, Öküz Gözü bağ(üzüm) fidanı, Tekirdağ Çekirdeksizi bağ(üzüm) fidanı ve Victoria bağ(üzüm) fidanı olmak üzere 10 ayrı cins olarak çiftçiye veriliyor. Dağıtılan fidanlar aşılı ve kontrol edilmiş olarak teslim ediliyor. 

Ereğli'de bağcılığı tekrar canlandırmak için Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Modern bağcılık yöntemleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarından Ziraat Mühendisi Necati İdris Abat ve İsmail Ay tarafından, Ereğli'de bağcılığın mevcut durumu, bağ alanlarının arttırılması, mevcut bağların modernizasyonu gibi konularında çiftçilere bilgiler verildi.

Ayrıca bağcılığa devlet tarafından verilen desteklemeler anlatıldı.

Ayrıca Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Konya İl Özel İdare Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan projeler ile bağ fidanı ve destek sistemi bedelinin yüzde 75'i karşılanırken, proje kapsamında uygun bulunan köylerde yüksek sistem bağ tesisi yapılıyor.

Ereğli'de şimdiye kadar 11 çiftçinin bu destekten faydalandığı, 2012 yılı için ise 15 çiftçinin başvuruda bulunduğu bildirildi.

Proje ile bu çiftçilere, ikişer dekar bağ tesis ediliyor. Üzüm çeşidi olarak Alphonse, Lavella, Barış, İtalia, Razakı, Horoz Karası, Yalova İncisi, Trakya İlkeren, Öküz Gözü, Tekirdağ Çekirdeksizi ve Victoria olmak üzere 10 ayrı cins olarak çiftçiye veriliyor. Dağıtılan fidanlar aşılı ve kontrol edilmiş olarak teslim ediliyor.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven; Ereğli'de iyi bir bağcılık potansiyelinin olduğunu belirterek, bağcılığın eskiden beri yapılageldiğini ancak zamanla giderek azaldığını söyledi.

Özgüven, uygulanan toplantı ve eğitimler ile modern bağcılığın ilçe düzeyinde yaygınlaştırılacağını da dile getirerek, tesis edilen bağların verimli hale gelmesinden sonra dekardan 3 ile 5 ton civarında yaş üzüm alınabileceğini, bunun da günümüz koşullarında çok iyi bir gelir kapısı olduğunu ifade ederek, eski usullerle bağcılık yapan çiftçilerin bundan böyle yeni usul modern bağcılığa geçerek daha fazla ürün ve daha fazla kazanç sağlayacaklarını belirtti.

- KONYA

Kaynak.http://www.sondakika.com/haber-eregli-de-bagcilik-yeniden-canlanacak-3226486/

Haber Eklenme:30.12.2011

 Bağ(üzüm) fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Bağ Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız