Font Boyutu

Son Haberler

Balıkesirde Gönende Çiftçiye Armut ve Ceviz Fidanı Dağıtımı

PDFYazdırePosta

Gönen’de çiftçilere 3 bin 250 adet armut fidanı, bin 250 adet de ceviz fidanı dağıtıldı.

Gönen Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Geyikli köyünde düzenlenen fidan dağıtım töreninde, yarı bodur armut türünde 50 dekar alana dikimi yapılmak üzere 3 bin 250 fidanın, 19 çiftçiye verildiğini söyledi.

Dınkırcı, ikinci yılından itibaren ürün alınabilen yarı bodur armut türünde tam verime beşinci yılda ulaşıldığını belirterek, 20-25 yıl ömrü olan armudun -25 dereceye kadar dayanıklı olduğunu bildirdi.

Yarı bodur armut fidanların maliyetinin yüzde 80′inin İl Özel İdare kaynaklarından Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılan finansmanla karşılandığını dile getiren Dınkırcı, yüzde 20′sinin ise üreticiden alındığını anlattı.

Bölgede 80 dekar alan için bin 250 adet ceviz fidanının 26 üreticiye dağıtıldığını da ifade eden Dınkırcı, şunları kaydetti:

“Bunda da maliyetin yüzde 20′si üreticiler tarafından karşılanıyor. Armut fidanı 5,90 liradan, ceviz fidanı ise 12,62 liradan satın alındı. Ceviz üretiminde dünya birincisi Çin, ikincisi ABD, üçüncü İran ve dördüncü ise Türkiye. Türkiye, dünya toplam ceviz üretiminin yüzde 18,7′sini gerçekleştiriyor. Cevizin ömrü, 250 yılı buluyor.”

Kamu kurum ve kuruluş amirlerinin katıldığı törende, konuşmaların ardından, fidanların dikimi yapıldı. 
Haber Eklenme:03.01.2012

Armut fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Armut Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Armut Yetiştiriciliği videoları için tıklayınız

Bodur-Yarıbodur Armut anaçları için tıklayınız 

Ceviz fidanı çeşlitlerimiz için tıklayınız

Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız