Font Boyutu

Son Haberler

Bursada Meyve Fidanı Dağıtımı Yapıldı

PDFYazdırePosta

 Bursa'nın Büyükorhan İlçesinde Bursa Valiliğince uygulamaya konulan "Bursa Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi" 2011 yılı uygulama programı kapsamında çiftçilere törenle koyun ve meyve fidanı dağıtıldı.

 

Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren'in katılım ile gerçekleştirilen törene Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, Büyükorhan Kaymakamı Levent Yetgin, Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen, çevredeki yörelerin kaymakamları, belediye başkanları, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Eren, konuşmasında, dağ yöresi çiftçisinin kalkınması amacıya 2003 yılında başlatılan proje ile bugüne kadar hayli yol alındığını belirterek, "İlimiz merkez ve ova köyleri ile dağ yöresi arasındaki kalkınmışlık farklılığını azaltmak, kırdan kente göç olgusunu bir nebze de olsa durdurmak, köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın gelir düzeylerini artırmak ve buna bağlı olarak hayat standartlarını yükseltmek amacıyla hayata geçirilen Kırsal Kalkınma Projeleri yöremiz ekonomisine ve çiftçilerine çok büyük katkılar sağlamıştır" dedi.

 

Kaymakam Yetgin ise şunları kaydetti:

 

"İlçemizde ilk Kırsal Kalkınma Projesi 2003 yılında koyunculuk projesi ile başlamış ve 5 köyde 250 koyun ve 25 damızlık koç dağıtılmıştır. Bunun devamında çilek fidesi, çilek plantasyonu yenilenmesi ve kiraz fidanı ve elma fidanı dağıtımı yapılmıştır. 2003'te hayata geçirilen ve çiftçimize dağıtımı yapılan koyunların 2006'da rotasyonu gerçekleştirilmiş, bu rotasyonun takibi Kaymakamlığımız ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından başarıyla sürdürülmektedir. 2011 yılında ise 7 köyümüzde 220 koyun ve 11 damızlık koç dağıtılmıştır. Bu yıl ilk kez projemizde yörede bağcılığı geliştirmek amacıyla bağ fidanı dağıtımı yapılmış ve yüksek bağ sistemi uygulanmıştır. Başarıyla sürdürülen projelerimiz neticesinde bugüne kadar kırsal kalkınma projelerine toplam 681 ben 319 TL kaynak aktarılmış, bu projelerden 510 çiftçimiz yararlanmıştır. 250 çiftçimize yararlandırılan ve dağıtımı yapılan koyun projesinde toplam 1320 adet olan koyun ve koç sayısı bu gün 5930 adete ulaşmıştır. Başarı ile sürdürülen bu projeler önümüzdeki yıllarda da çiftçilerimize uygulanacaktır."

 

Konuşmaların ardından Büyükorhanlı çiftçilere proje kapsamında sertifikaları ve koyun ve koçları ile meyve fidanları Vali Yadımcısı Eren ve törene katılan protokol üyeleri tarafından verildi.

 

- BURSA

 Haber Eklenme:03.01.2012

Kaynak.http://www.sondakika.com/haber-buyukorhan-da-ciftcilere-koyun-ve-fidan-dagitildi-3227594/ 

Aşılı meyve fidan fiyatlarımız için tıklayınız

Aşılı meyve fidanı çeşittlerimiz için tıklayınız