Font Boyutu

Son Haberler

Kırıkkalede Ceviz Fidanı Dağıtımı ile Ceviz Yetiştiriciliği Destekleniyor

PDFYazdırePosta

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ceviz fidanı dağıttı.

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Bahşılı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile önceden tespit edilen üreticilere ceviz fidanı dağıtıldı. Bahşılı Cumhuriyet Meydanında dağıtılan fidanı alan üretici Yusuf Bozkoyun, 10 dekar arazisine dikeceği ceviz fidanını Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Selçuk Silsüpür'den teslim aldı.

Silsüpür, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ceviz üretiminde, Çin ve ABD'den sonra dünyada üçüncü sırada bulunduğunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 10 dekardan büyük arazilere dekar başına 100 lira teşvik verdiğini söyledi.

Bu projenin amacının meyveciliği geliştirmek, çiftçilerin gelirlerini artırmak ve arpa ve buğday tarımına alternatif ürünleri ortaya koymak ve teşvik etmek olduğunu anlatan Silsüpür, "Bu Bilecik ve Şebin cevizleri bölgemizdeki toprağa uygundur. Bilindiği üzere çağımızın hastalığı olan Kolesterolü önlemesi nedeniyle doktorlarca tavsiye edilen ceviz, çok değerli bir meyvedir. Kuraklık nedeni ile artık çiftçilerimizi bu tür meyveleri sonbahar dikimlerine teşvik ediyoruz. Karaahmetli beldemizden Yusuf Bozkoyun'un 10 dekar arazisine dikilmesi şartı ile 100 adet Bilecik ve Şebir ceviz fidanı veriyoruz. Bundan sonraki gelişmeleri tarlasında takip edip yardımcı olacağız. İnşallah beş yıl içerisinde meyve almaya başlayacaktır"dedi.

 

- KIRIKKALE

Kaynak:http://www.haberler.com/bahsili-da-ceviz-fidani-dagitildi-3217124-haberi/

Haber Eklenme:06.01.2012 

Badem Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Ceviz fidanı çeşlitlerimiz için tıklayınız

Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız