Font Boyutu

Son Haberler

Türkiyenin Elma Üretimi 2, 50 Milyon Ton

PDFYazdırePosta

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Müdürlüğü, Garipçe köyünde elma yetiştiriciliği konusunda uygulamalı olarak seminer verdi. Uygulamalı eğitimlerle desteklenen kursta üreticilere bilgiler veren Ziraat Mühendisi Nevin Özer, Türkiye'nin elma üretiminde dünyada üçüncü olduğunu ancak meyve kalitesinin düşük olması nedeniyle ihracat rakamlarında oldukça gerilerde kaldığı söyledi.

Uygulamalı eğitimlerle desteklenen kursta Ziraat Mühendisi Nevin Özer tarafından elma yetiştiriciliğinin yanı sıra budama, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlılar ile elma çeşitleri, fidan çeşitleri hakkında bilgi verildi. Özer,Türkiye'nin elma üretiminde dünyada üçüncü olduğunu ancak meyve kalitesinin düşük olması nedeniyle ihracat rakamlarında oldukça gerilerde kaldığı söyledi. Meyve kalitesini artırmanın gerekli olduğunu belirten Özer, “Elma, ülkemizde uzun yıllardan bu yana yetiştiriciliği yapılan, üretim ve alan bakımından öteki ılıman iklim meyvelerinin başında gelen bir meyve türüdür. Türkiye'de elma üretimi yaklaşık 2,5 milyon ton civarında olup, dünyada ilk sıralarda yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Elmanın Akdeniz bölgesinde 800 metreden yüksek yerlerde yetiştiğini bildiren Özer, “Yüksek ışık yoğunluğu elmada çok iyi renk oluşumunu sağlar. Elma ağacı düşük sıcaklıkların olduğu sert kışlara dayanıklı olmasına rağmen, yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz. Çünkü yüksek sıcaklıkta da bitki gelişimi yavaşlar veya durur” dedi.

Üritecilere elma anaçları hakkında da bilgi veren Ziraat Mühendisi Nevin Özer, “Elma yetiştiriciliğinde tohum veya klon anacı kullanılmaktadır.Tohum anaçları, anaç üretiminde kullanılan tohumlar yabani veya kültür çeşitlerinden alınırlar. Çöğür anaçları yüksek boylu ağaçlar meydana getirir ve gençlik kısırlığı gösterirler. Tohum anacına aşılı çeşitler geç meyveye yatarlar ve de bahçeye dekara 15-25 arasında fidan dikilir. Klon anaçları budama, ilaçlama, seyreltme, hasat ve diğer bahçe işlerinde kullanılan işçi ücretlerinin yüksek olması, ülkemizde yetiştiricileri modern meyveciliğe yöneltmektedir. Vegetatif olarak üretilen elma klon anaçları çok bodurdan çok kuvvetliye kadar değişmektedir” diye konuştu.

Kaynak:http://www.tarsusonline.com/antalya/turkiye-de-elma-uretimi-2-5-milyon-ton--h44038.html

Haber Eklenme:13.01.2012

Elma Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız  
Elma Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız 
Bodur-Yarı Bodur elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız