Font Boyutu

Son Haberler

Trabzon Ceviz Yetiştiriciliği Eylem Planı

PDFYazdırePosta

 
Ceviz Ormanları Eylem Planı        
Trabzon Orman Bölge Müdürü Celal Pir, Orman Genel Müdürlüğünün "Ceviz Ormanları Eylem Planı" kapsamında, ana vatanı Anadolu olan cevizin yaygınlaştırılması, çoğaltılması, gelecek nesillere aktarılması ve ülke ekonomisine katkı sağlamak gayesiyle Gümüşhane'de ceviz ormanları kurmak için çalışmalara başlandığını bildirdi.
Trabzon Orman Bölge Müdürü Celal Pir, Orman Genel Müdürlüğünün "Ceviz Ormanları Eylem Planı" kapsamında, ana vatanı Anadolu olan cevizin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, çoğaltılması, gelecek nesillere aktarılması ve ülke ekonomisine katkı sağlamak gayesiyle Gümüşhane'de ceviz ormanları kurmak için çalışmalara başlandığını bildirdi.

Pir, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz tarafından Gümüşhane yöresinde yapılan araştırmalar sonucu verimi ve kalitesi yüksek 11 adet genotip ceviz ağacı belirlendiğini belirtti.

Gümüşhane'de bir ekip olarak yaptıkları inceleme sonrası tespit edilmiş genotipleri gezerek ağaçların son durumu hakkında bilgi aldıklarını kaydeden Pir, şöyle devam etti:

"Aşılama çalışmalarında kullanılacak olan bu ağaçların sahipleri ile görüştük. Torul Orman İşletme Müdürlüğünce üretilmiş ceviz fidanları kontrol edildi. Şubat ayı içerisinde yapılacak aşılamalara uygun fertlerin seçilerek ayrılmasına ve sera kurulmasına, aşılamaya uygun olmayan fidanların tünel tipi seraya alınarak temmuz ayında aşılanmaya hazır hale getirilmesine, aşılama çalışmaları sırasında yöreden aşıcılar yetiştirilmesine karar verildi."

Orman Genel Müdürlüğünün "Ceviz Ormanları Eylem Planı" kapsamında, ana vatanı Anadolu olan cevizin yaygınlaştırılması, çoğaltılması, gelecek nesillere aktarılması ve ülke ekonomisine katkı sağlamak gayesiyle Gümüşhane'de ceviz ormanları kurmak için çalışmalara başlandığını kaydeden Pir, yörede üretilen pestil ve kömenin yapımında hammadde olarak kullanılan cevizin ithal edilmesine çok üzüldüğünü, Gümüşhane'nin gelecekte cevizini ihraç edecek düzeyi yakalaması için bilimsel destek alarak ceviz ormanları kurmak için çalışmalara başladıklarını, aşılanan fidanların dikiminin gerçekleştirilip vatandaşlara örnek ceviz bahçeleri kurulacağını bildirildi.

- GÜMÜŞHANE

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber-ceviz-ormanlari-eylem-plani-3252154/

Haber Eklenme:14.01.2012

Ceviz fidanı çeşlitlerimiz için tıklayınız

Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız