Font Boyutu

Son Haberler

Kahramanmaraşta Meyve Fidanı Dağıtımı

PDFYazdırePosta

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Kahramanmaraş Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi" kapsamında 217 bin 691 adet meyve fidanı ve çilek fidesi toprakla buluşturuldu.

Coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin iklim yapılarını taşıyan Kahramanmaraş, meyve yetiştiriciliği konusunda gelişimini sürdürüyor. Büyük bir tarımsal potansiyel taşıyan kentte artık her türlü meyve ve sebzenin yetiştirilmesi sağlanırken, ürün yelpazenin genişletilmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Çalışmalar kapsamında meyveciliğin geliştirilmesi, çiftçilerin meyve fidanı teminini kolaylaştırmak ve ilk tesis maliyetlerini azaltarak yeni kapama meyve bahçesi tesisini teşvik etmek amacıyla yüzde 50'si İl Özel İdaresi tarafından desteklenen 500 bin TL bütçeli "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi" hayata geçirildi.

Yarı maliyeti de çiftçi öz kaynakları tarafından karşılanan proje kapsamında 9 ilçede 2 bin adet ayva, bin 720 adet erik, 53 bin 365 adet elma, 8 bin 517 adet ceviz, 750 adet şeftali,5 bin 640 adet aşılı asma fidanı, 479 adet armut, 4 bin 54 adet kiraz, 200 adet nar, 40 bin 966 adet zeytin fidanı ve 100 bin adet çilek fidesi alınarak kapama bahçeleri kurduruldu.

Öte yandan çalışmalar kapsamında bağ, zeytin, ceviz, elma, badem, incir, nar ve böğürtlen yetiştiriciliği için 50 adet mikro havza tespit edildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, devam edecek bu çalışmalar neticesinde Bölgesinde Kahramanmaraş'ın ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ürün ve ürün merkezlerinden biri haline getirilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Haber Eklenme:11.02.2012

Kaynak:http://www.medya73.com/kahramanmaras-bitkisel-uretimi-gelistirme-projesi-haberi-855492.html

 

Aşılı meyve fidan fiyatlarımız için tıklayınız

Aşılı meyve fidanı çeşittlerimiz için tıklayınız