Font Boyutu

Son Haberler

Eskişehirde Orman köylüleri ceviz ve badem ile kalkınacak

PDFYazdırePosta

Eskişehir Orman Fidanlığı'nda yetiştirilen ceviz fidanı ve badem fidanları orman köylüsünü zengin edecek. Piyasada ceviz içinin fiyatının 30 liraya, badem içinin ise 25 liraya ulaştığını tespit eden Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, orman köylerine gelir getirmesi amacıyla ceviz ve badem ormanları kurmaya başladı.

Milli gelirden en düşük payı alan orman köylülerini kalkındırmak, alternatif geçim kaynakları ortaya koymak için ülke genelinde başlatılan Bin Köye Bin Ceviz Ormanı Projesi kapsamında fidan üretimine de hız verildi. Eskişehir ve Afyonkarahisar illerindeki 30 köyde de ceviz ve badem ormanları kurulmaya başlandı.

Orman fidanlığında yetiştirilen ceviz fidanlarını aşılama çalışmalarını yerinde inceleyen Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Fidanlık Müdürü Metin İnan'dan bilgi aldı. Yerli ve yabancı ceviz türleri aşılanarak yüksek verim elde edileceğini kaydeden Bölge Müdürü Mere, "Dilcik tabir edilen yöntemle aşılanan cevizler torbalara alınıp büyümeye bırakıyoruz. Fidanların dikimine önümüzdeki sonbaharda başlanacak." dedi.

Fidanlıkta bulunan 15 bin ceviz fidanının 6 bin adedinin aşılanmasını tamamladıklarını ifade eden Mere, "Ayrıca Balıkesir ve Bursa'dan İç Anadolu'ya uyum sağlayan türlerden ilave fidanlar alıyoruz. Bunları da mart ayında toprak işlemesini yaptığımız sahalara dikeceğiz, bademleri de çekirdekten ekeceğiz. Ülkemizin ceviz ve bademi ithal ediyor olması ormancılar olarak bizi üzüyor." diye konuştu.

Türkiye'nin cevizin yüzde 60'ını, bademin de yüzde 40'ını ithal ettiğini vurgulayan Orman Bölge Müdürü Mere, Afyonkarahisar ve Eskişehir illerinde kurulacak 30 ceviz ve badem ormanlarındaki ağaçlar meyve vermeye başlayınca köydeki hane sayısına bölünerek ailelere dağıtılacağını sözlerine ekledi.

 Kaynak:http://www.timeturk.com/tr/2012/03/05/orman-koyluleri-ceviz-ve-badem-ile-kalkinacak.html

Haber Eklenme:05.03.2012

Badem Fidanı Fiyatlarımız için tıklayınız

Badem fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Badem yetiştiriciliği videosu için tıklayınız