Font Boyutu

Son Haberler

Kütahya'nın Hisarcık İlçesi Aşağı Yoncaağaç Köyünde Elma Yetiştiriciliği Kursu açıldı.

PDFYazdırePosta

 Kütahya'nın Hisarcık İlçesi Aşağı Yoncaağaç Köyünde Elma Yetiştiriciliği Kursu açıldı.

Hisarcık Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Aşağı Yoncaağaç köyünde açılan Elma Yetiştiriciliği Kursuna 34 çiftçi katıldı. Toplam 192 saat sürecek olan kurs Haziran ayında sona erecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Erkan Özer'in öğretici olarak katıldığı kursta köylülere elma yetiştiriciliği, üretim teknikleri, ekim dikim yerlerini hazırlamak, gübreleme, kültürel bakım, bitki zararlıları, hastalık ve yabancı otlarla mücadele yöntemleri, budama ve ürün hasadı konusunda bilgiler veriliyor.

Bahçe tesisi kurarken hakim rüzgarların geldiği yönlere önlem alınması gerektiğine vurgu yapan Ziraat Mühendisi Erkan Özer, " Dikim esnasında meyve ağaçları güneş ışıklarından en iyi şekilde faydalanabilmesi için kuzey güney yönünde sıralanmalı, klasik elma ağaçlarının arasındaki mesafeler 6 metre, bodur elma ağaçlarının arasındaki mesafeler ise 3,5 ve 2,5 metre olmalıdır. Dikimde kök budaması ve tepe budaması muhakkak yapılmalıdır. Bu arada ağaçlara can suyu verilmeli ve fidan dikiminde aşı noktalarının toprağın 10 cm üzerinde olmasına dikkat edilmelidir. İlkbaharda gözler uyanmadan bordo bulamacı uygulanmalı ve gerekli budama işlemleri gerçekleştirilmelidir. İlkbaharda çapalama ve gübreleme yapılmalı, ayrıca ağaçların taç iz düşümlerinden 25'er santimetrelik çukurlar açılarak sulama yapılmalıdır" dedi. - Kütahya
(İhlas Haber Ajansı) 29.02.2012 16:57 [3407013]

Kaynak:http://www.haberler.com/hisarcik-ta-elma-yetistiriciligi-kursu-3407013-haberi/

Haber eklenme:05.03.2012

Elma Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Elma fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Bodur ve Yarı Bodur elma fidanı anaçları için tıklayınız