Font Boyutu

Son Haberler

Aydında Badem Bahçesi Tesisi

PDFYazdırePosta

Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nde her karış toprağın değerlendirilmesi amacıyla yeni bir proje başlatıldı. İlçenin kuzey kısmında yer alan Kavaklı Köyü’nde geçtiğimiz günlerde başlatılan Bağcılık çalışmalarının ardından, aynı köyün hemen üzerinde bulunan yaklaşık 350 dekarlık atıl durumdaki makilik alana da 15 bin adet badem fidanı dikimi için çalışma başlatıldı.

Sultanhisar Belediyesi, Tarım İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası’nın iş birliği içinde Sultanhisar Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Belediye Başkanı Ertegün Ünal, Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan ve Kavaklı Köyü halkının katılımı ile badem fidanı dikimi için çalışmalara başlandı. Köyün kuzey kısmında bulunan makilik alanlara badem fidanı dikilerek atıl durumdaki alanın verimli hale getirilmesinin hedeflendiği proje kapsamında Sultanhisar’da vatandaşlar bademden de gelir sağlayacak.

Sultanhisar Kaymakamı Cevdet Ertürkmen,hedeflerinin atıl durumdaki alanları değerlendirmek ve aynı zamanda ağaç varlığını artırmak olduğunu belirterek bu proje kapsamında verimli hale getirilen alanların vatandaşa iş ve ekmek kapısı olacağını söyledi.

Ünlü Seyyah Evliya Çelebi’nin ‘Gök kubbenin altındaki en güzel yer yüzü’ diye tarif ettiği Aydın’da toprağın değerlendirilmesi halinde ekonominin daha da canlanacağını belirten Belediye Başkanı Ertegün Ünal, hem şahsen hem de belediye olarak bu projeyi desteklediklerini söyledi. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri haline gelen köyden kente göçün durdurulabilmesi için köylerin de cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini belirten Ünal, proje kapsamında dikilecek olan 15 bin adet badem fidanının ilçede ayrı bir gelir kapısı olacağını söyledi.

Proje kapsamında çalışmalara başlandı.

Kaynak:http://www.pirsushaber.com/sultanhisarda-badem-seferberligi-304022n.html

Haber eklenme:05.03.2012

Badem fidanı çeşitleri için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız