Font Boyutu

Son Haberler

Şeftalide Yaprak Kıvırcığı İlaç Zamanı

PDFYazdırePosta

Şeftali ağaçlarına zarar veren şeftali yaprak kıvırcığı hastalığına karşı ilaçlama zamanının geldiği bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, üreticilerin bu hastalıkla mücadele etmesi için ilaçlama yapmaları gerektiği belirtildi.

Şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığının, şeftali yetiştirilen tüm bölgelerde görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yaprak ve genç sürgünleri hastalandırır, bazen meyve ve çiçeklerde de bozulmalara neden olabilir. Hastalığın belirtileri özellikle ilkbaharda görülür, ancak iklim koşullarına bağımlı olarak yaz ortalarına kadar da görülebilir. Hastalık genç yapraklarda klorofilin bozulmasına neden olduğundan renk sarı veya beyazımtıraktır. Yaprak dokusunda derinlemesine bozulma söz konusudur ve yaprakta büzülme ve spiral şeklinde bükülme görülür. Hastalığa yakalanmış genç sürgünler kalınlaşırlar, eğilirler ve gelişmeleri çok yavaşlar. Meyvede bozulmalar, meyvenin bir kısmında sarı veya kırmızı renkte gelişigüzel şişkinlikler şeklindedir. Hastalık ekonomik yönden önemlidir. Şiddetli görüldüğü yıllarda tüm yapraklar dökülür, ikinci kez uyanan gözlerden zayıf yapılı yapraklar oluşur."

Açıklamada, üreticilerin ilaçlamaya tomurcuklar kabarmaya başladığı dönemlerde başlamaları gerektiği duyuruldu.

Kaynak: AA

Kaynak:http://www.haberciniz.biz/seftali-ureticilerine-ilaclama-uyarisi-1331185h.htm

Haber Eklenme:09.03.2012

Aşılı meyve fidan fiyatlarımız için tıklayınız

Aşılı meyve fidanı çeşittlerimiz için tıklayınız