Font Boyutu

Son Haberler

Konya'nın Ereğli Beyaz Kirazı(Sarı Kiraz) Eski Günlerine Dönecek

PDFYazdırePosta

Konya'nın Ereğli ilçesinin tarımdaki en önemli simgesi durumundaki 'Beyaz Kiraz'ın son yıllarda özellikle pazar bulma konusunda ve diğer konularda yaşadığı sorunları ele almak, çözüm önerileri getirmek ve yeniden bir birlik kurarak bu sorunları süratle çözmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nce kiraz üreticileriyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven ve ilçe müdürlüğü ziraat mühendislerinin yanı sıra Büyükdede, Gaybi, Yıldızlı, Sarıca, Belceağaç, Yazlık, Gökçeyazı, Orhaniye köylerinden kiraz üreticileri ve bazı köy muhtarları katıldı. Ereğli'de daha önce kurulan Kiraz Üreticileri Birliği'nin çeşitli sebeplerden dolayı işlevsizleşerek fesh olduğunu belirten İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “O zamanki konjonktür ile günümüz konjonktürü büyük farklılık göstermekte. Beyaz kiraz üretimi yapan çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Eğer beyaz kirazın daha fazla para etmesini, daha geniş pazar imkanlarına kavuşmasını istiyorlar ise, bunun gerçekleşmesinin tek yolu birlik olabilmekten geçiyor. Üreticilerimiz bir araya gelerek Kiraz Üreticileri Birliği'ni kurdukları takdirde başta Konya Milletvekilimiz Cem Zorlu ve Kaymakam Hasan Bağcı olmak üzere bütün ilgili kurumlar birliğin işlevsel bir yapı kazanması için gerekli desteği vermeye hazır. Birlik olunduğu takdirde doğru projelerle, ilgili kurum ve ajanslara başvurularak hibe desteklemelerinden yüzde 80 oranında bir pay alınabilecek. MEVKA'nın ve İPARD hibe programının bu sektöre hibe etmeyi planladığı 1 milyon avroluk pastadan pay alabilmeliyiz” dedi. Özgüven, kurulacak birlikte aktif olan insanların görev alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Beyaz(Sarı) kiraz
üreticilerinin sorunları dile getirdiği toplantıda yeni birliğin kurulmasının özellikle daha geniş pazar bulunması ve değerinde fiyatlandırılması noktasında büyük önem arz ettiği fikrinde birleşilerek, yakın bir tarihte daha kapsamlı bir toplantı ile bu konuda önemli adımlar atılması planlandı.

Haber Eklenme:09.03.2012

Aşılı meyve fidan fiyatlarımız için tıklayınız

Aşılı meyve fidanı çeşittlerimiz için tıklayınız