Font Boyutu

Son Haberler

Çanakkale Eceabat Badem ve Ceviz Yetişitiriciliğinde Bilgilendirildi

PDFYazdırePosta

Eceabat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün girişimleriyle Yolava Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü  uzmanları , üreticileri ceviz ve badem yetiştiriciliği konusunda bilgilendirdi.

Belediye Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda üreticilere, fidan alımı, toprak tahlili, budama ve ilaçlama gibi konularda bilgi verildi.

Enstitü uzmanlarından İsmail Tosun, toplantıda, ceviz ve bademde son yıllarda yaşanan yenilikler, çeşitler, dikim aralık mesafeleri, çeşit yetiştirme türleri ve aşılama konularında bilgi vermek amacıyla üreticilerle bir araya geldiklerini ifade ederek, amaçlarının modern yetiştiriciliğin yapıldığı ülkelerdeki uygulamaların ne olduğunu, bu konulardaki enstitülerde olan bilgileri üreticilerle paylaşmak olduğunu kaydetti.

Ceviz ve badem üretimine son yıllarda büyük bir ilgi olduğunu belirten Tosun, şöyle dedi:

"Ceviz ve bademdeki desteklemeler ile hazinede özel ağaçlandırma alanlarıyla ilgili olarak Orman ve su İşleri Bakanlığının uygulamaları, bu türlere olan ilgiyi artırdı. Medyada, sağlıkla ilgili de birçok hastalıkla ilişkilendirildiği için kabuklu yemişler sadece ülkemizde değil dünyada da ön planda olan ürün grupları içinde. Pazarda her zaman en yüksek fiyata bulunan meyve grubunun içinde olması ve aynı zamanda ekonomik ve muhafaza ömrünün yüksek olması, ceviz ve bademe olan ilgiyi artırıyor."

Üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Gölcük, Ziraat Odası Başkanı İsmet Alçalar ile Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanı Erdal Orman katıldı.

 Kaynak:http://www.haberciniz.biz/eceabatta-ceviz-ve-badem-yetistiriciligi-toplantisi-1345923h.htm

Haber eklenme:14.02.2012

Badem Fidanı Fiyatlarımız için tıklayınız

Badem fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Badem yetiştiriciliği videosu için tıklayınız