Font Boyutu

Son Haberler

Amasyada Ceviz Yetiştiriciliği Eylem Planı

PDFYazdırePosta

Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker ve Daire Başkanlarımız Ceviz’in anavatanda yeşermesi için arazi incelemesi ve toplantıda bulundu.

Bölge Müdürlüğümüze bağlı Çorum ilinde gerçekleştirilen toplantılar ile Ceviz Eylem Planı hazırlığı yapılıyor. Bu kapsamda Genel Müdür Yardımcımız Yunus Şeker başkanlığında, Daire Başkanımız Fahrettin Ay ve İbrahim Yüzer, Bölge Müdürümüz Ahmet Ceylan, GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yaşar Akça, Oğuzlar ilçesi Belediye Başkanı Ali Uyanık, Ağaçlandırma Şube Müdürü Mustafa Tuncer ile İşletme Müdürleri Osman Erişen ve Celal Korkmaz’ın katılımıyla Oğuzlar ilçesinde Ceviz sahaları ve Ceviz fidanlığı incelendi.

Cevizin çok başarılı bir şekilde yetiştirildiği Oğuzlar ilçesinde mahallinde görüşmeler ve değerlendirmelerde bulundu. Prof.Dr. Yaşar Akça Oğuzlar yöresinin Ceviz özelliklerini anlatarak Ceviz Eylem Planı çalışmalarında Oğuzlar ilçesine benzer iklim yapısına sahip çevre yerleşim yerlerinde bu özellikte fidan kullanılabileceğini ifade etti. Başarı için gerek aşı gerekse fidan konusunda sağlam bir alt yapı kurulması gerektiğini söyledi. Orman Genel Müdürlüğünün ve Orman Mühendislerinin Cevize olan ilgisini takdirle karşılayan Prof.Dr. Yaşar Akça gelir seviyesi düşük orman köylüsünün kalkınması ancak bu tür çalışmalarla mümkün olabileceğini vurguladı.Orman Genel Müdür Yardımcımız Yunus Şeker Genel Müdürlüğümüz bozuk orman alanlarında ve hazineye ait arazilerde Ceviz ormanlarının kurulması için Ceviz Eylem Planı düzenlendiğini, geçmişte Ceviz ihraç eden ülkemizin şu anda ithal ettiğini ifade ederek yeni Ceviz ormanları kurarak artık Orman köylüsünün gelirlerini artırarak, yerinde istihdam sağlanarak yaşamasını sağlanabileceğini ve sonuçta yine Cevizi ihraç ederek ülke ekonomisine istihdam ve gelir elde edebileceğini söyledi.
 
 
Haber eklenme:15.02.2012

Ceviz Fidanı Fiyatlarımız için tıklayınız

Ceviz fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız