Font Boyutu

Son Haberler

Kiraz Bahçeside Erken Çıksın Diye Örtü Altına Girdi

PDFYazdırePosta

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde üretici Mustafa Işıl Özyurt, ilk kez örtü altında kiraz yetiştirmeyi denedi. Özyurt, 14 bin metrekare olan kiraz bahçesinin 3 bin 200 metrekaresindeki kiraz ağaçlarını örtü altına altı. Özyurt, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi'nde görevli teknik personelin de desteğini alarak çalışmalarını sürdürüyor.

Mustafa Işıl Özyurt, yaklaşık 20 yıldır kiraz yetiştiriciliği yaptığını kaydetti. Örtü altı üretim denemesini kendi imkanlarıyla yaptığını anlatan Özyurt, Türkiye'nin ilk örtü altı kiraz bahçesine sahip olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Özyurt, yaklaşık 8-10 günlük erken hasat beklediğini kaydetti. İyi verim alması durumunda önümüzdeki yıllarda daha erken ürün almak için çalışacağını vurguladı.

Özyurt'un örtü altına aldığı kirazların yüzde 90'ı Burlent, yüzde 10'luk kısmı ise Salihli ve Napolyon çeşitlerinden oluşuyor. Serada tozlanmayı sağlamak amacıyla üç kovan bal arısı ve sekiz koloni bombus arısı bulunuyor.

 

Kaynak:http://www.timeturk.com/tr/2012/04/18/kiraz-da-ortu-altina-girdi.html

Haber Eklenme:19.04.2012

Yarı bodur kiraz fidanı fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayınız

Bodur kiraz yetiştiriciliği hakkında bilgi almak için tıklayınız

Kiraz Fidanı çeşitlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız