Font Boyutu

Son Haberler

Ispartada Elma Soğuk Hava Deposunda Elma 80 kuruş

PDFYazdırePosta

 Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, "Dalında 1,3 liraya satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşa kadar düştü. Soğuk hava depolarında halen 60 bin ton elma stokumuz var" dedi.

Adar, gazetecilere yaptığı açıklamada, üretici ve tüccarların bu aylarda daha yüksek fiyata satmak amacıyla depoladıkları elmaların ellerinde kaldığını söyledi. Elmanın depo çıkış fiyatının, sezondan da düşük olduğunu belirten Adar,

"Dalında 1,3 liraya satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşa kadar düştü. Soğuk hava depolarında halen 60 bin ton elma stokumuz var" dedi.

Ahmet Adar, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında kesintisiz verilen ihracat teşvikinin 2012 yılında verilmemesinin olumsuz etkilerinin yaşandığını kaydetti. Elmada hasat sezonunda ürünün depolanarak bu aylarda daha değerli şekilde satılma hedefinin tutmadığına dikkati çeken Adar, "Üretici ve tüccarın evdeki hesabı pazara uymadı. Elmanın depolandıktan sonra hasat sezonundan daha pahalıya alıcı bulması beklenirken tam tersi oldu. Dalında 1,2 ile 1,3 liradan satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşta kaldı. Depodaki mal zararına satılıyor" diye konuştu.

Soğuk hava depolarındaki ürün stokunu her hafta başında düzenli olarak tuttuklarını anlatan Adar, şunları söyledi:

"Şu anda Isparta'da 60 bin ton civarında elma depolarda bekliyor. Borsamız her hafta başında bütün soğuk hava depolarından stok bilgisi ve çıkış fiyat bilgisi almaktadır. Ortadaki durum sıkıntılı bir durum. Şu anda 60 bin ton elmamız hala stoklarda bekliyor. Depo çıkış fiyatı da ürünün zararına satılmasına neden oluyor."

Elmaya verilen ihracat teşvikinin elde edilen dış pazarın kaybedilmemesi, ticaret hacminin artması açısından önemli olduğunu kaydeden Adar, teşvikin en azında nakliye parasını karşılamada etkili olduğunu söyledi. Adar, bu yıl teşvik alamadıkları için dışarıda buldukları pazarı kaybettiklerini, ticaret hacimlerinin de azaldığını bildirdi.

- Isparta

Kaynak:http://www.haberler.com/elma-ureticinin-elinde-kaldi-3564406-haberi/

Haber Eklenme:25.04.2012

Elma Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız 

Elma Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Bodur-Yarı Bodur elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız