Font Boyutu

Son Haberler

Mersin Mutta Serada Kayısı Hasadı BaşlAdı Fiyat 17 tL

PDFYazdırePosta

 Mersin'in Mut ilçesinde sezonun ilk kayısı hasadı yapıldı. İlk hasatta kayısının kilosu 17 TL'den alıcı buldu.İlçeye bağlı Kemenli Köyünde örtü altında kayısı üretimi yapan Suat Küçük ve Erhan Düzenli, yılın ilk kayısı hasadını yapmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk ürünün kilosuna 17 TL. den alıcı bulduklarını söyledi. küçük ve Düzenli, 5 dönüm örtü altındaki kayısı bahçelerinden bu yıl yaklaşık 10 ton ürün beklediklerini ifade ettiler.

Mut Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Muhammet Acar, bu yıl piyasanın iyi geçeceğini ve üreticinin yüzünün güleceğini söyledi. Bu yıl kayısının ilk turfandasının 17 TL'den alıcı bulduğunu ifade eden Acar, her yıl olduğu gibi kayısı hasadının artmasıyla fiyatların ilerleyen günlerde 1 ile 3 TL arasında değişebileceğini söyledi.

Mut ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, Mut'ta bu yıl hava koşullarının da uygun gitmesi sebebiyle üründe kalitenin de arttığını söyledi.

Türkiye'nin sofralık kayısı tüketiminin yüzde 70'nin Mut ilçesinden kalan yüzde 30'luk bölümünün ise Akdeniz kuşağındaki diğer yörelerden karşılandığını belirten Abaş, "Rusya ağırlıklı olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine kayısı ihraç ediyoruz" dedi. - MERSİN

 Kaynak:http://www.haberler.com/mut-ta-kayisi-hasadi-basladi-3572269-haberi/

Haber Eklenme:28.04.2012
 
Kayısı fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Kayısı fidanı fiyatlarımız için tıklayınız