Font Boyutu

Son Haberler

Amasyada Kiraz Yetiştiriciliği Yapanlar Yarışacak

PDFYazdırePosta

 Amasya’da düzenlenen Kiraz Teşvik Yarışması başvurularının başladığı bildirildi.

Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay, her yıl düzenlenen Uluslararası Atatürk 12-22 Haziran Atatürk Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce düzenlenen yarışmaya katılmak isteyen çiftçilerin en geç 31 Mayıs Perşembe günü saat 17.00’ye kadar İl Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Yarışmanın 20 Haziran Çarşamba günü akşamı Şehzadeler Gezi Yolu’nda yapılacağını hatırlatan Gülbay, “Katılan çiftçilerimiz 3’er adet 5 kiloluk karton kutu ve hasır sepette hazırlamış oldukları kirazları yarışma günü saat 08.00’de İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim etmelidirler. Yarışma katılan üreticilerimizin 20 Haziran 2012 Çarşamba günü saati 18.30’da Şehzadeler Gezi Yolu’nda hazır olmaları gerekmektedir” dedi.

Yarışmaya katılan kiraz üreticilerine bin 500 TL ila 100 TL arasında para ödülü verileceğini vurgulayan Cahit Gülbay, katılım şartlarını ise şöyle sıraladı: “Yarışmaya katılacak çiftçi 18 yaşını doldurmuş olmalı ve her haneden yalnız bir kişi katılabilir. Kiraz bahçesi teknik usullere uygun tesis edilmiş, en az 2 dekar büyüklüğünde kapama bahçe olmalıdır. Yarışmaya girecek kirazlar yetiştiricinin dilekçesinde belirttiği bahçeden hasat edilmiş olacaktır. Kirazlar İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından teslim edilen sepet ve kutular içinde olmak kaydıyla, üç kutu ve bir hasır sepet ile yarışmaya getirilecektir. Yarışmaya getirilen kirazlar üreticiye iade edilmeyecek, ödül töreninde gelen konuklara ikram edilecektir. Sepet ve kutuların alt ve üstü aynı kalitede kirazla doldurulup, dizilecektir. Yarışmaya katılmak isteyen çiftçiler İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden temin edecekleri matbu dilekçe ile 31 Mayıs 2012 Perşembe günü mesai bitimine kadar müracaat edeceklerdir. Yarışmaya katılmak isteyen üreticiler getirdikleri kiraz kutularına hiçbir işaret vurmadan 20 Haziran 2012 Çarşamba günü saat: 08.30’da İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde ilgili görevliye bizzat teslim edecektir. Yarışmada puanlama sistemi: Bahçe puanı yüzde 60, meyve puanı yüzde 40 üzerinden olmak üzere toplam 100 puan değerlendirilecektir. Yarışmaya geçmiş beş senenin (2011, 2010, 2009, 2008, 2007) birinci olan çiftçileri aynı bahçe ile yarışmaya katılamayacaktır. Müracaat eden şartnameyi okuyup, kabul etmiş sayılır. Belirtilen maddelerden herhangi birinin uygun olmadığı tespit edildiğinde, Çiftçinin müracaatı iptal edilecektir.”

 

Haber Eklenme:26.05.2012

Kaynak:http://www.haberfx.net/amasyada-kirazlar-yarisacak-haberi-509240/

Kiraz Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Kiraz Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız