Vairo Badem

3
116
vairo badem
vairo badem

Vairo Badem Çeşidi ve Özellikleri

Ülkemiz’de badem yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda sağlayacak olan yegane badem çeşitlerinden birisidir.İrta araştırma enstitüsü tarafında yapılan ıslah çalışması sonucu elde edilmiştir.Çeşit patentli bir çeşittir.Ağaç gelişimi hızlı ve yayvandır.Kendine verimli bir badem olup çok yüksek verimlidir.İspanya’da son dönemde kurulan badem çeşitlerini %90 ı bu çeşit üzerine kurulmaktadır.Vairo badem çeşidinin fungal hastalıklara dayanımı mükemmeldir.Her sene düzenli olarak mükemmel verimi vardır.İkiz meyve oranı sıfırdır.İç meyve ağırlığı 1,2 gram civarındadır.Taş bademi grubundan olup kuşla mücadele sorunu yoktur.

Vairo Badem Anaç Uyumu

Acı Badem Anacı:Çok İyi
GF veya Garnem Klon Anacı:Çok iyi
Vairo Badem Fidanı Dikimi:Acı badem anacında fidan arası 5 sıra arası 6 metre, klon anaçlarda ise fidan arası 4 sıra arası 5 metre olacak şekilde dikim yapılabilir.
Önümüzde yıllarda ülkemizde badem bahçelerinden ana çeşit olarak kullanılacak olan badem çeşitlerinden biridir.Çeşit patentli bir çeşittir.Üretimi ve satış hakları Kemal Cüce Tarım’dadır.

vairo badem 2 vairo badem 3

3 YORUMLAR

  1. Vairo 1200 rakım videonuzu izledim. Benimde susuz ve 1200 rakım tarlam var. 20 kadar vairo fidana ihtiyacım var. Dönerseniz sevinirim 05327887195

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.