GF677 YARIBODUR ŞEFTALİ-NEKTARİN -BADEM ANAÇLARI

GF677 YARIBODUR ŞEFTALİ-NEKTARİN -BADEM ANAÇLARI

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan kuvvetli bir kök anacıdır. Şeftali ve badem melezi olan bu anaç Fransa’da INRA Araştırma Enstitüsünde geliştirilmiştir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır Kuvvetli gelişen bir anaç olup 5x4m yada 5x3m dikim mesafesi uygulandığı gibi V yada Y terbiye sistemlerinde 5×2,m dikim uygulanabilir. Kireçli ve kısıtlı sulama şartlarına sahip topraklarda şeftali ve bademler için ideal bir anaçtır.-Şeftali ağacı sökülen yere hemen şeftali fidanı dikilemezken GF 677 anacı üzerinde şeftali fidanı dikilebilir.- Tüm şeftali, nektarin ve badem çeşitleri ile aşı uyuşması iyi olup verim yönünden üzerindeki çeşidi olumlu etkiler.- Odun ve yeşil çeliklerle çoğaltım zor olup en uygun çoğaltım yöntemi doku kültürüdür.

Ağır, taban suyu yüksek, havalanması iyi olmayan toprakları sevmez. Kireçli ve kurak topraklara adaptosyonu iyidir. Yeniden şeftali dikimi yapılan alanlarda rahatlıkla kullanılır. Taban suyuna orta derecede hassastır ve kök hastalıklarına karşı duyarlıdır. Çeşidi erken meyveye yatırır ve ürünün kalitesini arttırır. Tüm şeftali çeşitleri, nektarin çeşitleri, Japon ve Avrupa erik çeşitleri ile badem çeşitlerine uyumludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hemen Ara