Siirt Antep Fıstığı Fidanı

Siirt Antep Fıstığı Fidanı

Siirt ve Şanlıurfa’da yetiştirilen Siirt fıstığı, iri taneleri ve yüksek çıtlak oranı nedeniyle önemli bir popülariteye sahiptir.

UCB-1 ANTEP FISTIĞI ANACI
 • California Üniversitesi UCB bitki patolojisi Bölümü’nden Dr. Lee Ashworth tarafından geliştirilmiş olup P. atlantica x P. integerrima melezi bir anaçtır.Her iki ebeveyn de homozigot olup en az değişkenlik gösteren melez fideler üretmektedir.
ÖZELLİKLERİ
 • Toprak kökenli Phytophthora fungal hastalıklarına, nematod, tuzluluğa dayanıklı ve soğuğa tolerant bir anaç olup çok güçlüdür.
 • Antep fıstığı için en yeni ve popüler bir anaçtır. Baharda araziye dikilir ve dikildikten 3-4 ay sonra aşılanabilir veya yaz mevsiminde dikim yapılıp, takip eden sonbaharda aşılama yapılır.
UCB-1 ANAÇ ÜRETİMİ
UCB1 anacı endüstri’de en geniş dikim alanı olan ve en çok test edilen anaçtır. Doku kültürü laboratuarlarında üretilir.
Doku kültürü olmasının sağladığı avantajlar nedeniyle üreticiler tarafından tercih edilir.
SAKSILI ANAÇ KULLANMANIN AVANTAJLARI
Saksı içinde yetiştirilen anaçlar her mevsim dikim kolaylığı ve kalitesi sağlamakta olup torf içinde sağlıklı kökler oluşturur.
VERİMLİLİK
 • Fıstığın kültüre alınmış sulanabilen tek anacıdır.
 • Bitkiyi hızlı büyütür ve hızlı verime getirir.
 • Sulama yapılabildiği için yıllık sürgün uzunluğu daha uzun olmaktadır. Bu sebeple kendi halinde yetişmiş normal ağaçlardan çok daha verimli olurlar.
4.223 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

 1. Muzaffer SAYLAN dedi ki:

  Bu anacın aşılısı ve tüplüsü varmı orta Anadolu’da ve Kırıkkale ırmak köyünde 764 rakım 2506 FT yüksekliği var bu ortamda bu fıstık fidanı yetişirmi
  ?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hemen Ara