Uygur Erkek Antep Fıstığı Fidanı

Uygur Erkek Antep Fıstığı Fidanı

Uygur türü Antep fıstığı, erken çiçeklenen bir yapıya sahiptir Sekiz günlük bir çiçeklenme süresi bulunan Uygur erkeği, çiçeklenmesi erken gerçekleşen dişilere de son derece uygun bir türdür. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına göre Uygur türü Antep fıstığının erkeği, bu özelliklerinden kaynaklı Halebi, Uzun ve Sel 11 tipi Antep fıstığının en iyi tozlayıcısı olma özelliğine sahiptir.

UCB-1 ANTEP FISTIĞI ANACI
  • California Üniversitesi UCB bitki patolojisi Bölümü’nden Dr. Lee Ashworth tarafından geliştirilmiş olup P. atlantica x P. integerrima melezi bir anaçtır.Her iki ebeveyn de homozigot olup en az değişkenlik gösteren melez fideler üretmektedir.
ÖZELLİKLERİ
  • Toprak kökenli Phytophthora fungal hastalıklarına, nematod, tuzluluğa dayanıklı ve soğuğa tolerant bir anaç olup çok güçlüdür.
  • Antep fıstığı için en yeni ve popüler bir anaçtır. Baharda araziye dikilir ve dikildikten 3-4 ay sonra aşılanabilir veya yaz mevsiminde dikim yapılıp, takip eden sonbaharda aşılama yapılır.
UCB-1 ANAÇ ÜRETİMİ
UCB1 anacı endüstri’de en geniş dikim alanı olan ve en çok test edilen anaçtır. Doku kültürü laboratuarlarında üretilir.
Doku kültürü olmasının sağladığı avantajlar nedeniyle üreticiler tarafından tercih edilir.
SAKSILI ANAÇ KULLANMANIN AVANTAJLARI
Saksı içinde yetiştirilen anaçlar her mevsim dikim kolaylığı ve kalitesi sağlamakta olup torf içinde sağlıklı kökler oluşturur.
VERİMLİLİK
  • Fıstığın kültüre alınmış sulanabilen tek anacıdır.
  • Bitkiyi hızlı büyütür ve hızlı verime getirir.
  • Sulama yapılabildiği için yıllık sürgün uzunluğu daha uzun olmaktadır. Bu sebeple kendi halinde yetişmiş normal ağaçlardan çok daha verimli olurlar.
2.845 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hemen Ara